SSS

+ Üye olmadan neden bilet satın alamıyorum? 

- Dijibilet üyeliği ücretsizdir. Oluşturacağınız üyelik ile bilet alımlarınızda tekrar bilgiler doldurmak zorunda kalmazsınız, sistem sizin yerinize doldurur. Satın alınan biletleriniz ile ilgili bilgiler sistem tarafından saklanır ve oluşturduğunuz üyelik ile tekrar görüntüleyebilirsiniz. 

+ Üye olurken tüm bilgileri doldurmam gerekli mi?

- Dijibilet.com'u kullanabilmek, geçmiş bilet alımlarınızı görüntüleyebilmek, güvenli işlem ve adınıza fatura kesilebilmesi için tüm bilgileri doldurmanız gerekmektedir. 

+ Üye olurken "E-posta adresi başkası tarafınıdan kullanılıyor." uyarısı alıyorum. Ne yapmalıyım? 

- Sistem tarafından daha önce bu e-posta adresi kullanılarak üye olunduğu algılanmaktadır. Şifremi Unuttum'a tıklayarak e-posta ve sms ile yeni giriş bilgileriniz size gönderilmektedir. 

+ Kredi/banka kartı bilgilerim saklanıyor mu?

- Bilet satın alım esnasında girdiğiniz kredi/banka kartı bilgileriniz kesinlikle Dijibilet tarafından kayıt edilmemektedir ve erişilememektedir. Tüm işlemler 3D Secure (Güvenli Ödeme) yöntemi ile uçtan uca şifreli bir şekilde bankanız ile sizin aranızda gerçekleşmektedir.  

+ Satın aldığım biletleri nasıl görüntüleyebilirim?

- Sitenin üst tarafından bulunan İsim ve Soyisminiz'e tıklayarak "Hesabım" menüsüne erişirsiniz. Bu alanda tüm satın aldığınız biletleri görüntüleyebilir, indirebilir ve yazdırabilirsiniz. 

+ Dijital biletim sms/e-posta ile gelmedi. Ne yapmalıyım?

- Satın alınan biletler sms ve e-posta ile size gönderilmektedir. Eğer size sms ya da e-posta gelmediyse üyelik oluştururken bilgileri hatalı girmiş olabilirsiniz ya da sistemsel problem oluşmuş olabilir. Sms ya da e-posta ile dijital biletiniz gelmese bile, Dijibilet'e giriş yaparak daha önce satın almış olduğunuz tüm biletleri görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz. 

+ Dijital biletimi yazdırmak zorunda mıyım?

- Dijibilet çevre dostu bir platformdur. Kağıt kullanımını önlemek ve geriye daha iyi bir dünya bırakmak için sistemimiz dijital olarak tasarlanmıştır. Biletlerinizi "Hesabım" menüsünden görüntüleyebilir ve giriş esnasında görevlilere dijital olarak gösterebilirsiniz.

+ Satın aldığım bileti değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

- Satın alınan biletlerde değişiklik yapmak ne yazık ki mümkün değildir. 

+ Satın aldığım bileti iptal ettirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

- İptal/İade politikası gereği etkinlik iptal olmadıkça biletinizin iptali mümkün değildir. 

+ Öğrenci bileti aldım. Gerekli olan şartlar nelerdir?

- Giriş esnasında görevlilere geçerli bir öğrenci kimliği göstermek zorunludur. Öğrenci kimlik kartınızda etkinlik gününü kapsayacak dönemin bandrolü bulunması zorunludur. Aksi taktirde etkinliğe giriş yapamazsınız ya da biletinizin tam ücret farkını ödemek zorunda kalırsınız.

 + Satın almış olduğum bileti Hesabım'da görüntüleyemiyorum? 

- Bilet satın alımınız başarıyla gerçekleşmemiş olabilir. "Bize Ulaşın" sekmesine tıklayarak konuyla ilgili bize ulaşabilirsiniz. 

+ Kategoriler neye göre belirleniyor?

- Etkinliklerde kategoriler sahneye olan oturma konumunuza göre fiyatlandırılabilir. Aksi belirtilmedikçe kategori bilet fiyatlarının içinde başka bir hizmet bulunmamaktadır. 

+ Ödememi taksitlendirebilir miyim?

- Ödeme ekranında kart bilgilerinizi girdikten sonra "Taksitli Ödeme"yi seçerek size uygun taksit imkanlarını görüntüleyebilirsiniz ve ödemenizi taksitli olarak yapabilirsiniz. 

Bültene Abone Ol

Size en yakın etkinliklerden haberdar olmak için lütfen abone olunuz